Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Дължим данък за продажба на апартаменти

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Физическо лице е получило кредит от банка в размер на X лева и за обезпечението на кредита е учредена и вписана ипотека върху недвижимо имущество – ДМА /апартаменти/, собственост на ЕООД /ипотекарен длъжник/, в което физическото лице е едноличен собственик на капитала. ДМА /апартаменти/ са въведени в експлоатация с удостоверение през 2007 г.

Същите са:

- заведени като ДМА без начисляване на амортизационни отчисления по решение на Собственик, с цел употреба до момент на продажба /продадени са 11 други апартамента, за които е платено 20% ДДС – в размер на 281 хил.лв, продадени 2007-2008 г след  въвеждане в експлоатация; на държавата е възстановено реално ползвания данъчен кредит и с горница 113 хил. лв. и платен dанък печалба, странен косвен данък - вземаш и надплащаш и още веднъж се облага с друг закон – напълно в противоречие на смисъла „косвен“, тоест само да се „разхожда“/

- за построяването им е ползван пълен данъчен кредит в размер на 246 хил. лв

- „употребяват“ се за независима икономическа дейност на ЕООД, с код на икономическа дейност 8110  - отдават се под наем – издадени са фактури с начислено и внесен ДДС за периодите, през които са употребявани и все още се употребяват

- ползваният данъчен кредит за цялостната площ на обекта /вкл. продадени апартаменти, които не са обезпечение по кредита/ е съответно:

2005 г. – 80 хил. лв.

2006 г. – 110 хил. лв

2007 г. – 56 хил. лв.

- ползваният данъчен кредит за непродадената площ е в размер на 78 хил. лв.:

2005 г. – 25 хил.лв.

2006 г. – 35 хил.лв.

2007 г. – 18 хил.лв.

Предстои сключване на цесия за продажба на кредита и след това нотариален акт за прехвърляне на ипотекираните недвижими имоти, собственост на ЕООД, срещу погасване на кредита /т.нар. даване вместо изпълнение по чл. 65 от Закона за задълженията и договорите/.

С нотариалния акт настъпва прехвърляне/ продажба на ДМА /апартаменти/ за ЕООД  и се прилага чл. 45, ал. 3 от ЗДДС – освободена сделка със ставка ДДС – 0%/ И използването на чл. 79, ал. 3, т. 1, б. „а“

ДД /дължимият данък/ по зададената формула ДД=НДДС*1/20*БГ възможно ли е да се изчислява по съответните години на ползване на данъчния кредит /2005; 2006; 2007/ и ако продажбата /чрез цесия и след това нотариален акт за даване вместо изпълнение/ се осъществи през 2018 г. от кой момент се броят годините и колко са съответно, ако изчислението е по години:

- 2005 – /20 -13 = 7/  или 25*1/20*7= 8 750 лв.

- 2006 – /20 – 12 = 8/  или 35*1/20*8= 14 000 лв.

- 2007 – /20 – 11 = 9/  или 18*1/20*9 = 8 100 лв.

Тоест ДД по чл. 66 от ППЗДДС е в размер 30 850 лв.?

Каква е стойността на сделката:

- по нотариален акт за прехвърляне на ипотекираните недвижими имоти, собственост на ЕООД, срещу погасване на кредита на физическото лице

- стойността на недвижимите имоти /по данъчна оценка, по завеждане като ДМА/

- или размера на кредита, който се погасява? Съответно на база на коя стойност се изчислява данък печалба?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Дължим данък за продажба на апартаменти

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x