Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Частичен данъчен кредит за дружество, предоставящо парични заеми, след регистрация по ДДС в края на 2018 г.

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Дружество с основна дейност в сферата на услугите е предоставило парични заеми през 2017 г. - 1 бр. и 2018 г. - 3 бр. Към момента на предоставянето им дружеството не е било регистрирано по ЗДДС. В началото на м. декември 2018 г. същото се регистрира по ЗДДС. На 31.12. дружеството издава фактура за начислените лихви, в която не начислява ДДС на основание чл. 46, ал. 2, т. 1 от ЗДДС. След датата на регистрация дружеството има получени услуги - наем на офис, ел. енергия и вода,телефонни услуги и Интернет, такси СОТ и др. подобни. За 2018 г. извършените от дружеството облагаеми доставки съставляват 95%, а освободените приходи от лихви - 5% от общия оборот. Следва ли дружеството да прилага частичен данъчен кредит (ЧДК) и да извършва корекция на ползван ДК по чл. 73 от ЗДДС за посочените получени услуги или е приложима разпоредбата на чл. 64, ал. 1, т. 4 от ППЗДДС? Ако следва да се прави корекция по чл. 73 ЗДДС, кои от изброените по-горе разходи могат да се смятат за съотносими с извършените от лицето освободени доставки, за които респективно ще се ползва ЧДК ?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Частичен данъчен кредит за дружество, предоставящо парични заеми, след регистрация по ДДС в края на 2018 г.

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x